пожарные инструменты в одной из школ Донецка

пожарные инструменты в одной из школ Донецка

Головне управління МНС України в Донецькій області перед початком нового навчального року провело рейд з представниками ЗМІ по об’єктах освіти. Мета подібного заходу - визначити, наскільки учбові установи області готові до прийому учнів в питаннях пожежної безпеки? Об’єкти освіти відносяться до категорії установ з масовим перебуванням людей і тому невипадково знаходяться під пильним спостереженням органів Державного пожежного нагляду Донецької області. Тільки за минулий рік в учбових установах сталося 26 пожеж, збиток від яких склав 145 тисяч гривень. За останні вісім місяців поточного 2008 року на об’єктах освіти виникло 7 пожеж із спільним прямим збитком в 36 тисяч гривень.

Першим місцем відвідування журналістів стало Макіївське професійне училище соціальної реабілітації імені Макаренко. Тут проходять навчання 90 спецучнів, які зробили першу в житті провину і держава дала їм шанс на виправлення. На території в декілька гектарів профучилища розташовані три допоміжних і два основні корпуси, де цілодобово знаходяться діти.

Особливим об’єктом для інспекторів Держпожнагляду училище стало ще і тому, що впродовж декількох років ними виносилися постанови на припинення діяльності пожежонебезпечних ділянок і приміщень. Виписані приписи адміністрацією через нестачу фінансування не виконувалися. Штрафи, накладені на осіб відповідальних за протипожежний стан об’єкту, не приносили належного ефекту. Як розповів головний державний інспектор по пожежному нагляду в м. Макіївка Валерій Цапук, з року в рік писалися приписи по обладнанню приміщень автоматичною пожежною сигналізацією, по доукомплектації приміщень первинними засобами пожежної безпеки, по ревізії пожежних кранів і заміні, де необхідно, устаткування. Тільки завдяки наполегливості МНС ціла низька проблем, пов’язаних з пожежною безпекою, почала змінюватися в позитивну сторону. Як пояснив директор Макіївського професійного училища соціальної реабілітації ім. Макаренко Володимир Голованов: «Писалися листи про надання допомоги у фінансуванні в Міністерство освіти. За останніх 10-15 років пожежні щити, шафи, стволи і рукави прийшли в непридатність і у нас не було можливості купити пожежне устаткування. Після перевірки Державною пожежною інспекціею МНС Міністерство освіти звернуло увагу на наші проблеми, і після листування, яке тривало близько чотирьох місяців, ми отримали 30 тисяч гривень. Вже куплено все необхідне і протягом 2-3 тижнів все буде встановлено».

Другим місцем, де побували представники ЗМІ, став Макіївський міський ліцей у Кіровському районі. На відміну від попереднього учбового закладу, вже на вході були розміщені яскраві плакати на протипожежну тематику. Було видно, що до приїзду журналістів адміністрація готувалася, тим більше, що їй є що показати. Пожежні крани укомплектовані рукавами з пожежним стволами, на пожежних щитах розміщений відповідний нормам пожежний інструмент. Евакуаційні виходи не захаращені, а самі класи і підсобні приміщення відремонтовані і пофарбовані. Як пояснив головний державний інспектор по пожежному нагляду в м. Макіївка Валерій Цапук, після проведення перевірки, працівники ліцею ще не встигли виставити вогнегасники на легкодосяжні місця, але це буде усунено до початку навчального року, а учбовий заклад готовий до прийому учнів. І, все ж, проведений рейд показав - якою б не була учбова установа, проблеми у всіх спільні. Як показує проведені співробітниками МНС планові і контрольні перевірки, впродовж декількох років не виконується від 20 до 50 % пропонованих протипожежних заходів. До них відносяться несправний стан або повна відсутність автоматичної пожежної сигналізації. Практично повсюдно установки пожежної автоматики не обслуговуються спеціалізованими підприємствами, які мають ліцензію.

Самі установки не виведені на пульт централізованого пожежного спостереження, що не гарантує їх спрацьовування при виникненні пожежі. Не відповідають вимогам правил пожежної безпеки шляхи евакуації, не проводяться виміри опір ізоляції силової і освітлювальної електромережі на діелектричну міцність. Дерев’яні конструкції горищних приміщень не оброблені вогнезахисною сумішшю. І це повинно турбувати не лише МНС, але і органи місцевого самоврядування і відділи освіти, адже в учбових закладах проводять навчання наші діти, наше майбутнє. Необхідний комплексний підхід до вирішення давно назрілої проблеми.