16 жовтня Головне управління МНС України в Донецькій області провело рейд з представниками ЗМІ по ринках міста Макіївка. Цього року вже сталася одна пожежа в торгівельних рядах в Центрально-Міському районі міста.

пожежна безпека ринків

В Донецькій області в органах державного пожежного нагляду на обліку знаходиться 309 ринків, і всі вони відносяться до об’єктів з масовим перебуванням людей. ГУ МНС стурбоване їх протипожежним станом. Тому, тільки цього року, було направлено 56 інформаційних листів про стан ринків області в міські і районні органи виконавчої влади.
Як розповів заступник начальника ГУ МНС України в Донецькій області Юрій Козленко, державним пожежним наглядом в березні-липні був проведений комплекс профілактичних заходів при перевірці ринків. Всі вони двічі перевірені – планово і повторно. Приписами запропоновано до виконання 3895 заходів, з яких вже виконано 2772. До адміністративної відповідальності притягнуто 245 керівників і посадових осіб ринків, постановами про застосування попереджувальних заходів органами держпожнагляду припинена експлуатація 190 приміщень, 672 ділянок електромережі.
Торік на ринках області сталися дві пожежі, збиток від яких склав більше 30 тисяч гривень. Загибелі людей в результаті пожеж допущено не було. Фахівці МНС називають найбільш характерні порушення на ринках, до яких відносяться: відсутність пожежної сигналізації; низька укомплектованість засобами пожежогасіння; недостатнє забезпечення протипожежним водопостачанням; порушення, пов’язані з монтажем електропроводки, а також недотримання протипожежних розривів (безпечних відстаней між об’єктами), загородження і захаращення евакуаційних проходів. Крім того, головним болем для інспекторів держпожнагляду є несанкціоноване використання газобалонного обладнання. В місцях масового скупчення експлуатація подібного роду установок категорично заборонена.
З перший хвилин відвідування ринку «Мирний» в Гірницькому районі Макіївки увагу журналістів і представників місцевого держпожнагляду привернув інформаційний щит на центральному вході. У місці відведеному для протипожежної агітації знаходилися листівки відповідного змісту. Відразу стає зрозуміло, що до приїзду готувалися, адже, за всіма правилами, адміністрація ринку має бути повідомлена за десять днів. Про це також говорить і наявність вогнегасників в кожному торгівельному павільйоні. Проте, при обстеженні, інспектором держпожнагляду було виявлено кілька порушень, пов’язаних з монтажем електропроводки на горючій основі, а також загородження товаром шляхів евакуації, наявність під електролічильниками матеріалів, які можуть зайнятися.
А в Кіровському районі міста на ринку «Баракат» привернула увагу електропроводка, прокладена по крівлі будівлі, а також наявність оголених дротів на встановленій розетці. При детальнішому огляді виявилось, що на ринку відсутній пожежний щит, не встановлена табличка з вказівкою місця розташування пожежного гідранта, який, до всього іншого, загороджений товарними лавками. У разі потреби це ускладнить під’їзд до нього пожежного автомобіля.
Як зізнався директор ринку «Баракат» Геннадій Харламов, пожежна безпека на ринку не на вищому рівні і пов’язана з реконструкцією об’єкту. Всі відповідні документи вже зібрані і подані на розгляд. За цей час планується поміняти всю проводку, встановити гучномовний зв’язок, відновити вогнегасники, для яких закінчився термін експлуатації, а також встановити пожежний щит.
Підвів підсумок рейду виконуючий обов’язки заступника начальника управління МНС в місті Макіївка Євгеній Мотайлов, який сказав, що на території Макіївки знаходяться 22 ринки, всі вони обстежені інспекторським складом МНС на предмет протипожежного стану. За виявлені порушення до адміністративної відповідальності притягнуто 30 посадових осіб.
Незважаючи на заходи, які застосовує державний пожежний нагляд, при перевірці ринків, ситуація далека від ідеальної. На даний момент для виконання вказівки Державного департаменту пожежної безпеки МНС України в області готується перевірка найбільших ринків з метою запобігання виникненню на них пожеж.