Цієї зими на території Донецької області спостерігаються нестійкі погодні умови – вночі мороз, а вдень – потепління. Тож рятувальники Донеччини занепокоєні тим фактом, що багато риболовів щодня виходить на кригу водойм й при цьому не завжди турбується про особисту безпеку. З настанням холодів на Донеччині вже зареєстровані два випадки загибелі рибалок – це сталося у Волновасі та в Артемівському районі. Обидва загиблих пішли на рибалку й провалилися під лід.

Рятування людини, що провалилася під льод

Рятування людини, що провалилася під льод

Головне управління МНС України в Донецькій області, з метою попередження травмування та загибелі людей на водоймах, 14 січня 2011 року провело рейд спільно із представниками засобів масової інформації. Як завжди, журналісти надають реальну допомогу рятувальникам – допомагають донести до відома людей елементарні правила поводження на льоду.

Під час рейду журналісти відвідали Донецьке море – одне з найулюбленіших місць зимових рибалок. Рятувальники групи рятувально-водолазних робіт Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУМНС України в Донецькій області продемонстрували що треба робити, якщо людина потрапляє під лід. Журналісти на власні очі побачили як проводяться рятувальні та реанімаційні дії. Один з працівників загону погодився на короткий термін стати «постраждалим», щоб демонстрація стала більш наочною та краще запам`яталася. Це дуже важливо, бо зима у розпалі, а професійного водолаза поруч із постраждалим може і не бути.

Як порекомендував старший водолаз Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУМНС України в Донецькій області прапорщик служби цивільного захисту Павло Гатала: «Насправді пощастити мати поруч професіонального рятувальника під час риболовлі може не кожному. Тому, краще пам’ятати хоча б елементарні речі».

Ось кілька з них. Не можна перевіряти міцність льоду ударом ноги, треба навчитися визначати ненадійний лід. Якщо товщина корки льоду менше 5 см, то на нього краще не ступати. Якщо лід скрипить – з нього треба негайно йти. Так само дуже швидко треба покинути темний лід та лід з тріщинами, які, утворюючись, потріскують. Варто побоюватися стоків підприємств, заростей. Треба обходити врослі в лід корчаги й водорості. З недовірою слід ставитися до льоду, який покритий товстим шаром снігу. Під ним, як правило, вода замерзає набагато більш повільно й нерівномірно. Навіть натоптані тропи становлять небезпеку, тому що лід там може бути розхитаний попередніми людьми. Якщо з лунки вичавлюється вода, то треба покинути це місце якнайшвидше й шукати нове. По крижаній поверхні можна ходити тільки при гарній видимості, і не поодинці. У жодному разі не можна випускати на лід першим новачка, очолювати колону повинен досвідчений рибалка з палицею у руках. Кожні два кроки він ударяє палицею по льоду. Якщо лід не пробивається – все добре, йти можна. Інші рибалки повинні йти слідами провідника на відстані 5 метрів один від одного. Якщо той, хто очолює колону, раптом пробив лід, всі зупиняються і чекають, поки провідник не знайде місце для безпечного переходу. З риболовлі потрібно повертатися засвітло, щоб до настання темряви добратися до берега. Якщо ви раптом повертаєтеся з риболовлі поодинці, то треба йти по слідах, які залишилися від рибалок, що вже проходили тут. Наближатися друг до друга не можна, є ризик, що лід двох не витримає.

Якщо біда таки трапилася, начальник медичного пункту Аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУМНС України в Донецькій області капітан служби цивільного захисту Людмила Заболотня порадила: «Постраждалого необхідно як можна швидше доправити до лікарні, де йому зможуть надати кваліфіковану медичну допомогу фахівці, тому що надання некваліфікованої допомоги може призвести до небажаних наслідків».

Спілкування журналістів із рибалками було також цікавим. Вдалося поспілкуватись й із завзятими рибалками і з новачками у цій справі. Рибалка зі стажем в 48 років розповів, що жодного разу не потрапляв під лід і дуже полюбляє зимову рибалку. Для «сугріву» вважає, що краще за напої з підвищеним градусом нічого не має. Інший рибалка-новачок на риболовлю ходить тільки з батьком – справжнім «профі» і бере з гарячих напоїв тільки чай у термосі.

Рятувальники МНС рекомендують всім жителям Донецької області: будьте дуже обережними на льоду! А враховуючи нестійкі погодні умови, зовсім відмовтесь від виходу на лід. Батьки, пильнуйте за дітьми, не дозволяйте їм грати на льоду, проводьте з ними профілактичні бесіди. Пам’ятайте! Біду завжди легше попередити!

За інформацією центра пропаганди ГУ МНС України в Донецькій області